Z jakich materiałów mogą być wykonane drzwi blokowe?
Drzwi blokowe mogą być wykonane z drewna i materiałów drewnopochodnych, czyli płyt wiórowych. Zaletą drzwi drewnianych jest dobra izolacyjność cieplna i akustyczna. W skrzydle z drewna litego lub z płyty MDF znajduje się materiał izolacyjny, najczęściej styropian lub pianka poliuretanowa. Konstrukcja drzwi może być dodatkowo wzmocniona blachami stalowymi. Zewnętrzną powłokę może stanowić warstwa lakieru lub okleina z tworzyw sztucznych. Ogromną zaletą drzwi drewnianych jest mocna ościeżnica z litego drewna zapewniająca doskonałą izolację.
W drewnianej ramie mogą być zamontowane także drzwi stalowe, które wypełnia się zwykle sztywną pianką poliuretanową lub wełną mineralną. Drzwi blokowe ze stali powstają ze szkieletu z kształtowników wzmocnionych profilami. Zewnętrzną okładzinę mogą stanowić płyty wiórowe lub laminowane, a także wodoodporne sklejki.
Najważniejsze parametry drzwi
Zgodnie z przepisami drzwi wejściowe do mieszkania powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Drzwi blokowe mają oddzielać lokal mieszkaniowy od klatki schodowej, a więc przede wszystkim muszą być szczelne. Odpowiednio dobrane drzwi wewnątrzklatkowe zmniejszą poziom hałasu, wyciszą mieszkanie oraz będą stanowić dobrą izolację cieplną. Najlepiej sprawdzą się drzwi z podwójnymi uszczelkami, które zapobiegną przedostawaniu się chłodnego powietrza i nieprzyjemnych zapachów do wnętrza mieszkania. Aby z mieszkania nie uciekało ciepło, warto wybrać drzwi o współczynniku U niższym niż 2 W/(m2*K).
Jeśli szukasz drzwi z dobrą izolacją akustyczną, zwróć uwagę na wskaźnik Rw. Wartość Rw wyrażana jest w decybelach i określa poziom redukcji hałasu. W dużym uproszczeni można powiedzieć, że im wyższa wartość Rw, tym lepszą izolacyjność akustyczną gwarantuje przegroda.